TEMAT TYGODNIA: WESELE MIĘDZYNARODOWE. JAK PRZYJĄĆ MIĘDZYNARODOWYCH GOŚCI

Uwielbiam organizować wesela międzynarodowe, bo zawsze mogę dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze danego kraju. Najbardziej egzotyczne wesele, jakie miałam przyjemność organizować było polsko-kenijskie. Mimo, iż para chciała zorganizować tradycyjne polskie wesele, by pokazać zaproszonym gościom kawałek naszej kultury, o tyle samo przyjęcie już takie typowo polskie nie było. Wśród weselnych gości mniej więcej połowa pochodziła z Kenii. Odróżniali się od Polaków nie tylko kolorem skóry a przede wszystkim wielobarwnymi strojami. Wyglądali przepięknie i bawili się równie cudownie. Śpiewali, tańczyli a cała impreza skończyła się klasycznie, jak na polskie wesele przystało, około 4.00 nad ranem. 

Organizowałam również wesela między innymi: polsko-angielskie, polsko-szkockie, polskie-niemieckie, polsko-francuskie, polsko-włoskie, polsko-argentyńskie, polsko-hiszpańskie, polsko-wietnamskie. 

Jednym z bardziej oryginalnych było wesele pewnej pary angielsko-polskiej. Było to wesele  z tradycjami zarówno polskimi jak i brytyjskimi. Mam wrażenie, że z każdej kultury wyciągnięte było to co najlepsze. Była przepiękna ceremonia ślubu w ogrodzie z własnymi przysięgami. Były perfekcyjne toasty w angielskim stylu. Zagranicznym gościom  podobały się między innymi nasze tradycje związane z uginającymi się od jedzenia i picia stołami. Nie wiem czy wiecie, ale na angielskich przyjęciach goście zazwyczaj sami muszą kupować sobie alkohol. Ich wesela również kończą się znacznie szybciej niż nasze. Na tym weselu jednak najbardziej oryginalne były dekoracje. Dekoracje były w ulubionych kolorach pary młodej: żółtym i filetowym. Mimo, iż totalnie nie są to moje kolory i jak pierwszy raz o nich usłyszałam byłam lekko przerażona. Tak efekt myślę, że przerósł oczekiwania zarówno pary młodej jak i moje. Najważniejsze było to, że to wesele było prawdziwym creme de la creme zarówno ich narodowych tradycji jak i samych młodych. 

Mogłabym o wszystkich weselach pisać i pisać, bo każde było wyjątkowe. Dziś jednak chciałabym się skupić na radach jakie mogą Wam się przydać przy organizacji Waszych wesel. Dotyczy to zarówno wesel międzynarodowych gdzie narzeczeni pochodzą z różnych krajów jak również przyjęć, na które zapraszacie międzynarodowych gości. 

Jak zorganizować międzynarodowe wesele? 

Najpierw powinniście określić jakiego rodzaju przyjęcie chcecie zorganizować. Jeżeli decydujecie się na przyjęcie w Polsce uważam, że dobrze jest pokazać nasze, według Was, najlepsze tradycje i dołożyć do tego najlepsze tradycje kraju pochodzenia Waszego partnera. Często pary pytają, czy jest możliwość przygotować narodowe danie kuchni Waszego partnera. Odradzam takie pomysły, bo wyobraźcie sobie jak np. we Francji mieliby przygotować żurek, bigos czy pierogi ruskie-myślę, że nie jeden szef kuchni miałby z tym problem. Nie jestem więc zwolenniczką serwowania międzynarodowych dań, wyjątkiem jest oczywiście, gdy Wasza sala weselna specjalizuje się w danej kuchni. Najczęściej jednak sale weselne serwują tradycyjną polską kuchnię i uważam, że taką dobrze jest pokazać zagranicznym gościom.

Jak podkreślić międzynarodowe produkty?

W moim przekonaniu idealnie do tego nadają się międzynarodowe stoły np. Stół włoski, hiszpański, francuski itp. Można na nich zaserwować międzynarodowe wina lub inne alkohole plus przekąski typu: wędliny, sery, oliwy, pieczywo itp. To ukłon w stronę międzynarodowych gości i możliwość zaprezentowania polskim gościom specjałów z kraju Waszego narzeczonego. Dobrym pomysłem jest ewentualnie zorganizowanie dań w postaci cateringu zewnętrznego (jeżeli Wasza sala się na to zgodzi) lub food tracka z narodową kuchnią Waszego partnera.

O czym koniecznie musicie pamiętać organizując ślub i wesele międzynarodowe? 

Jeżeli Wasze partner nie mówi i nie czyta dobrze po polsku niezbędny jest tłumacz przysięgły. Bez niego ślub się nie odbędzie. Wasz przyszły mąż musi być świadomy co podpisuje 🙂 

Na co warto zwrócić uwagę organizując wesele międzynarodowe? 

Wszelką papeterię zarówno menu jak i plan wesela warto zamówić w dwóch językach. Koniecznie jest także zatrudnienie dwuzjęzycznych podwykonawców w szczególności Dja czy wodzireja. Miłym gestem jest także przygotowanie powitalnego listu, który możecie zostawić w pokojach hotelowych. 

Transport gości międzynarodowych

Goście sami organizują sobie dojazd na Wasze wesele. Jeżeli lecą samolotem, miłym gestem będzie odebranie gości z lotniska jak również pomoc im w znalezieniu noclegu jeżeli ich pobyt będzie dłuższy niż tylko czas Waszego wesela. 

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego z obcokrajowcem?

Odpis aktu urodzenia narzeczonego;

Dokument potwierdzający, że cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński według prawa, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi;

Jeżeli cudzoziemiec był wcześniej w związku małżeńskim: odpis aktu małżeństwa z informacją o tym, że  nie jest już w związku małżeńskim;

Jeśli chociaż jedno z Was nie mówi po polsku – musicie zapewnić tłumacza przysięgłęgo na czas ślubu

Scroll to Top