TEMAT TYGOGNIA: Oczepiny. Najpopularniejsze zabawy z klasą.

Oczepiny to zwyczaj wywodzący się z tradycji ludów starosłowiańskich. Symbolizują przejście panny młodej ze stanu panny w stan zamężny. Sama nazwa oczepin pochodzi od słowa „czepiec” a czepiec to dawne nakrycie głowy mężatek. Panny wówczas nosiły wianek a mężatki czepiec. 

Tak jak kiedyś tak i dziś oczepiny organizowane są w okolicy północy. Oczywiście kiedyś oczepiny wyglądały zupełnie inaczej niż teraz. My dziś będziemy zajmować się współczesną wersją oczepin. 

Zbierając materiały do tego artykułu przygotowałam ankietę na Instagramie. Interesowało mnie bowiem podejście współczesnych panien młodych do oczepin. Wyniki ankiety będą prezentowane w dalszej części artykułu. 

Zacznę od tego, ile osób planuje aktualnie organizację poprawin. Odpowiedzi na to pytanie nie były dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo z mojego doświadczenia wygląda to dokładnie tak samo. 

Na pytanie:

Czy planujesz organizować oczepiny? 

87% przyszłych panien młodych odpowiedziało TAK 

Odpowiedź pokrywa się z drugim pytaniem, które brzmiało: 

Czy byliście na weselu, na którym nie było oczepin? 

Tylko 17% kobiet potwierdziło, że uczestniczyło w takim przyjęciu.

Zatem zdecydowana większość ankietowanych nie brała udziału w weselu bez oczepin.

Kolejne pytanie brzmiało:

Czy lubisz brać udział w zabawach oczepinowych? 

Wyniki tu były bardzo wyrównane:

51% odpowiedziało TAK

49% odpowiedziało NIE 

To pytanie z jednej strony niepozorne, z drugiej dało mi do myślenia. Połowa dziewczyn nie lubi zabaw oczepinowych a jednak 87% je organizuje… Postanowiłam więc dopytać jak będą wyglądać oczepiny tych 87%. 

Na pytanie: 

Czy na swoich oczepinach planujesz zabawy?

Tylko 38% zaznaczyło TAK

62% przyszłych panien młodych zaznaczyło NIE

Wniosek nasuwa się taki, że zdecydowana większość par planujących organizację oczepin, nie planuje na nich zabaw a jedynie symboliczne rzucanie przez pannę młodą welonem/bukietem a przez pana młodego muchą.

To by potwierdzał również fakt, że prawie 80% panien młodych twierdzi, że oczepiny nie powinny trwać dłużej niż 30 min.

Zanim przedstawię najpopularniejsze zabawy oczepinowe, odpowiem Wam na pytanie z jakich zabaw wręcz trzeba zrezygnować. 

We wspomnianej ankiecie zadałam pytanie:

Jakich zabaw nie lubicie na poprawinach? 

Mimo, iż pytanie było otwarte kobiety, biorące udział w ankiecie, odpowiedziały wręcz jednogłośnie:

Z podtekstem seksualnym, z alkoholem, ośmieszających, niesmacznych.

Ja się pod tym w pełni podpisuję. Szczerze przyznam (na szczęście!), że nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałam tego typu zabawy. Mam więc nadzieję, że będą się one pojawiać coraz rzadziej na polskich weselach aż całkowicie zaniknął. 

Ze swojej strony mogę odradzić także zabawy typu: „kto pierwszy przyniesie rolkę papieru toaletowego, krawat czy pełną butelkę wódki”. Takie zabawy są strasznie niebezpieczne, sama niejednokrotnie byłam świadkiem stratowania gości dla zdobycia łupu… Trudno to skomentować w inny sposób niż proste: NIE POLECAM.

Polecam natomiast komunikację z Waszym DJem, zespołem czy wodzirejem i ustalić jaka forma oczepin jest dla Was satysfakcjonująca. Jeżeli wymienione osoby proponują Wam 2-3 zabawy zweryfikujcie jakie zabawy mają na myśli. Ustalcie konkret! Taka komunikacja zagwarantuje Wam oczepiny jakie Was interesują. Jeżeli prowadzący Wasze wesele nie mają zabaw, które Was satysfakcjonują, poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych zabaw z klasą.

Najpopularniejsze zabawy oczepinowe z klasą!

1. Rzut welonem/bukietem i muchą

Panna młoda rzuca welonem lub bukietem ślubnym  do ustawionych za jej plecami panien. Zgodnie z tradycją ta z panien, która złapie welon/wiązankę jako pierwsza wyjdzie za mąż. Analogicznie pan młody rzuca muchą w kierunku ustawionych za swoimi plecami kawalerów i ten, który muchę złapie jako pierwszy się ożeni.

To jest moja ulubiona zabawa oczepinowa 🙂 

Pro tip!

Jeżeli Twój bukiet ślubny jest zbyt ciężki zamów u florystki malutką wiązankę, która będzie się nadawać do rzutu podczas oczepin. 

2. Test zgodności

Para młoda siada placami do sobie i otrzymuje po dwie tabliczki: panna młoda otrzymuje tabliczkę JA i tabliczkę ON, pan młody otrzymuje tabliczkę JA i ONA. Prowadzący zadaje pytania typu:

  1. Kto lepiej jeździ samochodem? 
  2. Kto się częściej obraża?
  3. Kto pierwszy powiedział „KOCHAM CIĘ”

Itp… 

3. Gorące krzesła

Gorące krzesła to zabawa, którą kojarzę jeszcze z przedszkola 🙂 ale doskonale wpisała się w klimat oczepinowy. Krzesełka są ustawione w koło. Krzeseł jest o jedno mniej niż biorących udział w zabawie. Biorący udział w zabawie chodzą/tańczą w rytm muzyki wokół krzeseł, gdy muzyka zostanie wyłączona trzeba usiać na krzesełku. Ta osoba, która nie znajdzie wolnego miejsca na krześle odpada. Następnie zabierane jest krzesełko i sytuacja się powtarza do wyłonienia zwycięzcy. 

4. Jaka to melodia

Panna Młoda zbiera swoją drużynę, pan młody swoją. DJ puszcza kawałki utworów. Wygrywa ta drużyna, która zgadnie więcej utworów.

5. Karoca

W zabawie może wziąć udział 9 osób różniej płci, które wcielają się w kolejne role: 4 karety, 2 konie, 1 woźnica, no i oczywiście król (pan młody) i królowa (panna młoda). Uczestnicy siadają na krzesełkach, które ustawione są w rzędzie. Każdy uczestnik musi zostać poinformowany jaką pełni rolę. Zabawa weselna polega na szybkim reagowaniu, każdy na swoją rolę: król, królowa, woźnica,  itp. Prowadzący wesele czyta poniższy tekst i gdy powie słowo np. Król- król czyli pan młody musi wstać i obiec rząd krzeseł na których siedzą pozostali uczestnicy zabawy. 

Tekst:

Dawno, dawno temu żyli sobie król z królową. Mieli konie, karetę i woźnicę. Kiedyś król zawołał woźnicę i tak mu powiedział: „Woźnico zaprzęgaj konie do karety, bo królowa chce pojechać na spacer”. Posłuszny woźnica poszedł i zapiął konie do karety. Kiedy król z królową wsiedli do karety, król zawołał: „Woźnico daj koniom znak do jazdy”. I pojechali. 

Para królewska jedzie w swej pięknej karecie przez okolicę, nagle prawy koń okulał, lewemu koniowi nic się nie stało. Przestraszony król zawołał: „Woźnico, woźnico, mój drogi woźnico, sprawdź, co się stało”. 

Królowa ze strachu zemdlała, a woźnica znalazł w kopycie prawego konia gwóźdź i go wyciągnął. W kopycie lewego konia nie znalazł nic. 

Po chwili zniecierpliwiony król zwraca się z pytaniem do woźnicy: „Woźnico, woźnico, mój drogi woźnico czy wszystko w porządku?” Woźnica odpowiada ,że tak. Siada na koźle i daje koniom znak do jazdy. 

Para królewska w swej pięknej karecie, złotej karecie jedzie dalej. Po chwili król wychyla się z okna karety i mówi do woźnicy: „Woźnico, woźnico, mój drogi woźnico, zatrzymaj konie, bo królowa chce zaczerpnąć świeżego powietrza”. Woźnica zatrzymuje konie i kareta staje. Z karety wysiada król i królowa. Nagle w oddali słychać grzmot – zaczyna padać deszcz, wszyscy są mokrzy, nie ma co czekać – król zarządza powrót na zamek. 

Po przybyciu na zamek konie zatrzymują się i król i królowa wysiadają z karety. Król woła do woźnicy: „Woźnico, mój drogi woźnico wyprzęgnij konie i odstaw karetę”. Zadowolona i szczęśliwa królowa pyta po chwili: „Woźnico czy odstawiłeś konie i karetę?” Woźnica odpowiada, że tak. 

„Dziękuję ci woźnico, mój drogi woźnico” – odpowiada królowa.

PS Podobna zabawa jest też w ZOO różni się tekstem i rolami.

6.  Tykająca bomba 

W zabawie bierze udział 8 osób – 4 kobiety i 4 mężczyzn. Uczestnicy siadają w kręgu na przemian: kobieta, mężczyzna. W ten sposób powstają 2 drużyny.  Jedna z osób otrzymuje pudełko, czyli tykającą bombę. Osoba prowadząca zabawę zadaje pytania, natomiast osoba trzymająca tykającą bombę odpowiada na nie TAK lub NIE. Po poprawnej odpowiedzi na pytanie osoba, która trzyma „bombę” przekazuje ją następnej osobie, zgodnie ze wskazówkami zegara. Jeśli uczestnik nie zna odpowiedzi na pytanie lub odpowiedział błędnie dostaje kolejne pytanie. 

Zabawa trwa około 4 minut, nikt nie wie dokładnie ile czasu zostało. Prowadzący zabawę umawia się wcześniej z jedną osobą, że po usłyszeniu ustalonego pytania wybucha tuba konfetti.

Oczywiście przegrywa ta drużyna, u której „wybuchnie bomba”. 

7. Taniec z gwiazdami

W zabawie biorą udział pary, które losują jaki taniec mają zatańczyć spośród: tango, cha-cha, jive, salsa itp. Wygrywa ta para, którą najlepiej ocenili goście. 

8. Wstążki- alternatywa rzucania welonem/bukietem.

Panna młoda ma przywiązane do bukietu wstążki lub kupiony specjalny ring oczepinowy, do którego wkłada bukiet  z już przywiązanymi wstążkami.

Każda z biorących udział w zabawie panien chwyta jedną wstążkę tworząc wokół Panny Młodej krąg. Następnie chodzą dookoła niej, a Panna Młoda, z zawiązanymi oczami, odcina kolejne wstążki.

Właścicielka ostatniej wstążki wyjdzie za mąż jako pierwsza. 

9.  Mucha w skrzyni- alternatywa rzucania muchą.

Pan młody zamyka muchę w skrzyni na kluczyk lub kłódkę. Następnie panowie chodzą wokół młodego a on wskazuje, który ma do niego podejść by wylosować kluczyk z koszyka. Oczywiście kluczy jest kilka w właściwy tylko jeden. Zabawa kończy się, gdy któryś z panów otworzy skrzynkę. Ten, który otworzy ożeni się jako pierwszy.

10. Zabawy taneczne

Belgijka, Zorba, Macarena, podróż dookoła świata, chocolate, YMCA itp. 

To są zabawy angażujące wszystkich gości weselnych mają na celu integracje i dobrą zabawę. NIe są ani trochę żenujące wręcz przeciwnie są gwarancją świetnej zabawy. Jeżeli więc nie chcecie klasycznych zabaw oczepinowych, ustalcie z prowadzącym wesele, że będziecie tańczyć jeden z  powyższych utworów.

Podsumowując oczepiny można zorganizować z klasą, należy tylko wcześniej ustalić z prowadzącymi wesele ich przebieg. 

Scroll to Top