Wybór świadków

Na świadków z reguły wybieramy bliskie nam osoby, krewnych lub najbliższych przyjaciół. Jeżeli mamy jedną szczerze bliską osobę, wybór ten staje się prosty. Sytuacja komplikuje się wtedy gdy mamy liczne grono rodzeństwa i przyjaciół. Jak z pośród takiej gromadki wybrać dwóch świadków?

Po pierwsze, w przypadku ślubu kościelnego świadków może być więcej niż dwóch, jest to w pełni akceptowalna forma. Pamiętać jednak musicie, że już dla USC znaczenia ma ta wyselekcjonowana dwójka, bo to oni muszą złożyć swoje podpisy na dokumentach. Ważną kwestią w doborze świadków jest też to, że płeć nie ma znaczenia. U nas utarło się tak, że jest to kobieta i mężczyzna. Jednak ani dla kościoła ani dla USC nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeżeli każde z Was ma więc siostrę, śmiało obie mogą być świadkami, to samo oczywiście dotyczy płci męskiej. Kolejną istotną sprawą, o której Młodzi często nie wiedzą jest wiara świadka. Nasze prawo w żaden sposób nie precyzuje, jakiego wyznania ma być świadek ślubny. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że ksiądz będzie wymagać od Was zaświadczenia o odbyciu przez świadków spowiedzi świętej, takie rzeczy więc należy wcześniej ustalić.
Bycie Świadkiem wiąże się z dużym wyróżnieniem dla danej osoby. Jednak prócz zaszczytu i wyróżnienia to także duży obowiązek (więcej o obowiązkach świadków będzie w kolejnym artykule). Musicie pamiętać, że świadkami powinny być osoby, które będą w stanie pomóc Wam przy organizacji wesela, na której w 100% będziecie mogli polegać zarówno w przygotowaniach przedślubnych jak i w trakcie wesela.
Przemyślcie więc dokładnie swój wybór.
Pamiętajcie też o druhnach. Jeżeli będziecie chcieli wyróżnić jeszcze kilku bliskich Wam gości, poproście ich, żeby zostali Waszymi druhnami i drużbami. Z druhnami i drużbami coraz częściej spotykamy się na polskich ślubach, osoby te wyróżniają się z pośród innych gości. Wygląda to bardzo dobrze a Wy macie dodatkowe wsparcie.
Powodzenia!

 

Scroll to Top