Zaproszenia

Zaproszenia ślubne

Zaproszenia pierwszy tekst do ślubnego savoir-vivru- dlaczego? Bo od nich wszystko się zaczyna :) Dlatego, żebyście na początku nie popełnili gafy rozdajcie je stosunkowo wcześnie  na dwa, trzy miesiące przed terminem ślubu. Warto jednak wcześniej poinformować zapraszanych gości o planowanym terminie ślubu- tzw. Save the date.

Taki zwyczaj panuje  w krajach anglosaskich  i do nas wchodzi dużymi krokami. Jest to bardzo praktyczne, bo jeżeli ślub planujemy np. w okresie wakacyjnym, gdzie nasi potencjalni gości z większym wyprzedzeniem planują urlop, rozdanie zaproszeń 2 miesiące przed terminem, może okazać się zbyt późno. Żeby nie stawiać więc gości w niezręcznej sytuacji, co mają wybrać ślub czy urlop, dobrze jest wysłać bileciki powiadamiające o terminie ślubu i wesela dużo wcześniej. Bileciki save the date można wysyłać nawet do 12 miesięcy przed planowanym dniem. To z pewnością ułatwi Wam i gościom sprawę.

Zagraniczni goście

Jeżeli na swoje wesele zapraszasz obcokrajowców dobrym zwyczajem byłoby przygotowanie zaproszeń w ich języku bądź w międzynarodowym języku angielskim. Ciekawą opcją mogą też być zaproszenia dwujęzyczne polsko-angielskie. Wówczas jeden wzór będziecie mieli dla wszystkich gości a oni wybiorą sobie którą wersję czytać.

Dzieci

Jeżeli planujesz na wesele zaprosić  dzieci, nie wahaj się zapisać tego w zaproszeniu. Możesz napisać Joanna i Marek Niedzielscy z dziećmi lub Joanna, Marek, Katarzyna i Piotr Niedzielscy, nie będzie w tym nic złego jeżeli zmiękczysz imiona dzieci wpisując Kasia i Piotruś. Jeżeli nie chcesz, żeby na weselu obecne były dzieci  nie uwzględniaj ich w zaproszeniu. Pamiętaj, jednak, że dzieci prócz tego, że dają nam dużo radości, szybko się nudzą warto więc, gdy decydujesz się na opcję z dziećmi, zatrudnić animatorkę, czyli osobę która będzie się opiekowała podczas Waszego  przyjęcia najmłodszymi gośćmi.

Nazwiska

Jedno z większych faux pas  jakie możesz popełnić przy wypisywaniu zaproszeń ślubnych to niewłaściwa odmiana nazwisk.  Niektóre nazwiska mimo, że są piękne w swej odmianie bywają bardzo przewrotne, upewnij się więc i dokładnie sprawdź ich pisownię  Pamiętaj też o kolejności gdy:

* Zapraszamy małżeństwo -zawsze wpisujemy : Joanna i Marek Niedzielscy  nie ma tu znaczenia, że Pan to jest naszym krewnym (np. brat, kuzyn)
* Pani  ma dwuczłonowe nazwisko: Joanna Nowak-Niedzielska i Marek Niedzielski
* Zapraszamy parę, osoby bez związku formalnego. Kolejność: Joanna Kowalska i Piotr Nowak nawet jeśli Piotr Nowak  jest naszym bliższym krewnym czy znajomym
* Zapraszamy Ważną Osobę np. naszego Dyrektora: Pan Dyrektor/ Pani Dyrektor z Małżonką/ z Małżonkiem (bez imion małżonków gdy nie byliśmy nigdy oficjalnie przedstawieni)
* Gdy nie znamy osoby towarzyszącej wpisujemy: Joanna Nowak z osobą towarzyszącą/ Piotr Nowak z osobą towarzyszącą

Treść

W treści zaproszenia powinna być po pierwsze informacja kto zaprasza czyli:

Joanna Nowak i Piotr Kowalski wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić…

Generalnie szkoły są różne, zależy to po części od tego kto finansuje wesele. Ja natomiast uważam, że bez względu na to czy rodzice partycypują w kosztach czy nie miło jest wymienić ich w zaproszeniu.

Kolejny ważny element to oczywiście godzina i miejsce ślubu i wesela  wraz z dokładnym adresem- jeżeli wesele robimy poza miejscem zamieszkania gości miło jest dołączyć do środka małą mapkę- jak dojechać.

Bardzo istotna rzecz to informacja czego dotyczy zaproszenie. Czy to jest zaproszenie na ślub czy na ślub i przyjęcie weselne. Warto więc dokładnie to określić, żeby uniknąć później dwuznacznych sytuacji.

R.S.V.P. (repondez s’il vous plait – proszę odpowiedzieć)

Takie sformułowanie oznacza, że Młoda Para prosi o potwierdzenie obecności. Tutaj powinien pojawić się termin do którego należy potwierdzić swoją obecność oraz dane kontaktowe: najlepiej numery telefonu do Młodej Pary ich adresy mailowe (często młodzi tworzą na tę potrzebę jeden wspólny adres np. kasiaislawek@…pl) lub namiary na osobę, która organizuje wesele np. konsultanta ślubnego.

Informacja o prezentach

Młodzi bardzo często wybierają wierszyki, mówiące o tym, żeby np. zamiast kwiatów przynieść zabawki, kupony lotto czy wina, czy zamiast prezentów- pieniądze.  Jest to jak najbardziej dozwolona forma i coraz częściej stosowana. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się też listy prezentów ślubnych jest to bardzo praktyczne by uniknąć powtarzalności prezentów i by młodzi dostali to co chcą. Nie wszystkim się to podoba. No cóż można mieć własne zdanie J Prawda jest natomiast taka, że prezent powinien komuś służyć, a będzie służył jeżeli mu się spodoba. Ja chciałabym, żeby prezent, który daje młodej parze był dla nich przydatny, żeby z niego korzystali i byli z niego zadowoleni a co mi bardziej ułatwi sprawę niż lista prezentów? Temat listy prezentów na pewno poruszę na tym blogu, co więcej będzie tu specjalna aplikacja, która ułatwi jej tworzenie :)

Scroll to Top